Written by SnowEvents

DEKALOG NARCIARZA & SNOWBOARDZISTY, czyli jak zachować się na stoku

Sporty zimowe bez wątpienia są niekończącym się źródłem pozytywnej energii. Ten moment kiedy wpinasz narty/deskę, zakładasz gogle i ruszasz… Nic nie może Cię zatrzymać. Po prostu jedziesz… Słońce delikatnie smaga Twoje policzki, mróz zaczyna szczypać. Co wtedy czujesz? Szczęście? Wolność? Czujesz, że żyjesz prawda? 

I tak aż do momentu, kiedy inny, czasem mniej doświadczony lub odpowiedzialny, uczestnik stoku nie zatrzyma się na Tobie… Komu z nas nie zdarzyło się takie „bliskie spotkanie” z innym narciarzem czy snowboardzistą na stoku?

Każdy sport, a tym bardziej narciarstwo czy snowboarding, niesie ze sobą ryzyko wypadków czy kontuzji. Co zrobić, aby ich uniknąć lub chociaż zmniejszyć to zagrożenie? Założyć kask? Dopasować stok do swoich umiejętności? Wykupić ubezpieczenie? To wszystko prawda. Ale czy wystarczy? Równolegle warto skorzystać z pomocy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). 

Gdy narciarstwo stawało się coraz bardziej popularne Federacja zdecydowała się opracować Dekalog Narciarza (i Snowboardzisty) określający zasady współdziałania na stoku. Dekalog dla narciarzy i snowboardzistów powinien być tym, czym Kodeks Drogowy dla kierowców. Zbiorem najważniejszych zasad i reguł, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom stoków. Warto przed rozpoczęciem pierwszego wyjazdu narciarskiego w Alpy nieco odświeżyć wiedzę i przypomnieć sobie tych kilka złotych zasad bezpieczeństwa. 

Zaczynamy!

  1. Wzgląd na inne osoby:

Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

  1. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością

Każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

  1. Wybór kierunku jazdy

Narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdującym się przed nim.

  1. Wyprzedzanie

Narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

  1. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz lub snowboardzista, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

  1. Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutnie konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

  1. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

  1. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

  1. Wypadki

W razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

  1. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Pamiętajcie, że oprócz Dekalogu Narciarza na stoku, ale też poza nim, obowiązuje… kultura osobista. Opanuj nerwy, weź trzy głębokie wdechy i pamiętaj, że wszyscy przyjeżdżamy na wakacje i chociaż robimy to w różny sposób – chcemy odpocząć i cali i zdrowi wrócić do domów. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy – udziel mu jej. Szczególną ostrożność zachowaj jadąc obok małych dzieci. Te słodziaki potrafią być czasem nieprzewidywalne. Nie robią tego na złość – są po prostu dziećmi. 

Nie Twój sprzęt czy umiejętności, a właśnie Twoje zachowanie daje świadectwo tego, kim jesteś! Bądźmy dla siebie dobrzy i zachowujmy zdrowy rozsądek – na stoku i poza nim. 

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów )
Loading...