Zakup nart nigdy nie należy do łatwych decyzji. Bez znaczenia czy są to narty dla początkujących, średnio-zaawansowanych, czy też zaawansowanych narciarzy. Rynek oferuje bardzo bogaty asortyment i ciężko się zdecydować z wyborem właściwego sprzętu. Oczywiście „stylówka” na stoku jest bardzo ważna, ale nie kierujmy się szatą graficzną przy wyborze. Zanim kupimy nasze ulubione narty, z którymi nie będziemy się rozstawać, warto wnikliwe zastanowić się nad ich wyborem. Zachęcamy także do skorzystania z szerokiej gamy produktów w lokalnych wypożyczalniach

 

Jeśli już zdecydowałeś się na kupno możesz skorzystać z naszych porad:

OCEŃ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Odpowiednia, realna ocena swoich umiejętności to połowa sukcesu. Zastanów się jak jeździsz: 

 1. Narciarstwo rekreacyjne / podstawowe
 2. Narciarstwo średnio-zaawansowane
 3. Narciarstwo zaawansowane

Aby trochę Wam pomóc z wyborem do której z powyższych grup należycie, przedstawiamy krótką charakterystykę.

 

Narciarz rekreacyjny / podstawowy

 1. Pierwszy raz w życiu na nartach.
 2. Potrafisz jechać pługiem; proste zatrzymanie na płaskim stoku.
 3. Potrafisz skręcać w lewo i prawo jadąc pługiem; kontrola prędkości oraz swobodne zatrzymanie.
 4. Kontrolujesz prędkość jazdy na nartach oraz tor po którym się poruszasz. Łatwo skręcasz jadąc pługiem po zielonych trasach, potrafisz prowadzić narty równolegle.

 

Narciarz średnio-zaawansowany

 1. Płynne skręty; podczas skrętów pługiem łatwo sterujesz; potrafisz równolegle skręcać na stokach łatwych oraz o średnim nachyleniu.
 2. Przechodzisz na czerwone trasy, zaczynasz skręcać płynnie; pierwsze kroki poza trasą.
 3. Zaczynasz jeździć płynnie równolegle skrętami krótkimi oraz długimi na czerwonych trasach; pierwsze kroki jazdy na krawędziach po łatwych stokach; zaczynasz próbować jazdy w głębszym puchu.

 

Narciarz zaawansowany

 1. Potrafisz jeździć dobrze technicznie po każdym rodzaju trasy krótkimi i długimi skrętami na krawędziach.
 2. Jeździsz głównie po stromych i trudnych trasach; szybka jazda różnym rodzajem skrętów; dobra jazda na freeride.
 3. Żadne warunki ani trasy nie sprawiają ci problemu na stoku. Jesteś bardzo dobrym narciarzem.

 

DOBÓR DŁUGOŚCI NART

Przy wyborze długości nart najczęściej kierujemy się takimi czynnikami jak: wzrost, waga, umiejętności. Ważne abyśmy wiedzieli jaką grupę nart wybieramy. Dla kobiet i mężczyzn wygląda to tak samo:

Narty All-mountain (największa popularność): krótsze od wzrostu  od 10 cm  do 20 cm

Narty All-Round: krótsze od wzrostu od 10 cm  do 20 cm

Narty Race-Slalomowe:  krótsze od wzrostu od 10 cm  do 15 cm

Narty Gigantowe: krótsze od wzrostu od 0 do 5 cm

 

Im lepsze umiejętności oraz większa waga narciarza – wybieramy narty dłuższe; oraz odwrotnie dla lżejszych i słabszych narciarzy – narty krótsze.

 

Masz już sprzęt. Wybrałeś też miejscówkę. Teraz warto zadać sobie pytanie – jak się uczyć. Samemu? Ze znajomymi? A może zasięgnąć porady specjalisty i skorzystać ze szkolenia? 

Oczywiście wszystkie te opcje mają swoje plusy i minusy. Postaramy się je Wam nieco przybliżyć każdą z tych opcji. 

Nauka samodzielna jest oczywiście możliwa, ale niesie za sobą kilka zagrożeń. Przede wszystkim – ucząc się sam możesz nabrać złych nawyków, które ciężkie do wyeliminowania, utrudniają lub nawet uniemożliwiają zrobienie kolejnych postępów. Istnieje także ryzyko odniesienia kontuzji. A to także może uniemożliwić, a nawet skutecznie zniechęcić Cię do dalszą naukę. 

Może więc warto skorzystać z porad dobrze jeżdżących znajomych? Kilka dobrych rad z pewnością ułatwi pierwsze samodzielne zjazdy czy pozwoli na opanowanie niełatwej umiejętności zatrzymania się na stoku. Jednak i to rozwiązanie ma pewne wady. Znajomy, choćby super jeździł, nie zawsze będzie dobrym nauczycielem, a frustracja, która może pojawić się z pewnością wpłynie na atmosferę wyjazdu. A przecież… jedziesz się dobrze bawić i odpocząć – nerwy i stres nie są tu potrzebne. 

Istnieje też trzecie rozwiązanie, które jako doświadczony organizator wyjazdów zimowych serdecznie polecamy – skorzystanie z usług profesjonalisty. Osoby, która posiada odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie w nauczaniu narciarstwa lub snowboardingu. Wybierając szkolenie z naszymi instruktorami możesz być pewny, że zaopiekują się Tobą jak nikt inny. Pod ich czujnym okiem opanujesz podstawy wybranej dyscypliny, nabierzesz pewności siebie i odwagi. A pod koniec wyjazdy będziesz śmigał aż miło 🙂 

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów )
Loading...