snowevents-SE-tricki-snowboard-wyjazdy narciarskie-wyjazdy na deskę-puch

Tricki na płaskim stoku (tzw. flat)

Wheelie (lub 5-0)

Podczas jazdy w dół stoku należy unieść przednią część deski, przenosząc ciężar ciała do tyłu. Następnie jak najdłużej utrzymać tą pozycję.

Nosewheellie

Jadąc należy przenieść ciężar ciała całkowicie na przód deski. Powoduje to oderwanie się tylnej części deski od podłoża. Im dłużej utrzymasz się w tej pozycji, tym bardziej stylowy trick!

Noseroll 180
Jest to obrót deski o 180 stopni przez przednią jej część. Podczas jazdy należy przenieść ciężar ciała na przednią część deski (tzw. nose). Następnie odrywając tylną cześć deski obrócić całą deskę do przodu. Po zakończeniu triku przenieś ciężar ciała na tylną nogę.

Tailroll 180
Jest to obrót deski o 180 stopni przez tylną jej część. Jadąc tyłem należy przenieść ciężar ciała na tył deski. Następnie należy wykonać rotację ciałem w kierunku wykonywanego skrętu, tak aby obrócić deskę o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu należy zamortyzować lądowanie i obniżyć ciężar ciała

snowevents-SE-tricki-snowboard-wyjazdy narciarskie-wyjazdy na deskę-puch

Skoki

Ollie
Podstawowy trik polegający na prostym oderwaniu się od śniegu na terenie płaskim lub na muldzie. Podczas jazdy lekko przenosimy ciężar ciała na tylną część deski (tzw. tail). Gdy deska nagnie się jak sprężyna, prostujemy nogi, resztę ciała wyrzucając energicznie w górę. Podczas lotu tylna noga powinna stabilizować lot. Jest to bardzo dobre ćwiczenie przed większymi skokami na skoczniach.

Skoki z grabami
Grab to chwyt deski podczas skoku. Złapać deskę można za każdą krawędź. Nazwa graba zależy od tego za którą krawędź złapiemy deskę (np. indy, method, mute itd.) Graby są bardzo cenione wśród innych snowboarderów.

Indy
Uważany za jeden z najprostszych i najbardziej popularnych grabów. To pierwszy grab, którego powinniście się nauczyć. Należy złapać deskę w locie, a dokładnie złapać tylną ręką, frontside’ową (przednią) krawędź deski między wiązaniami.

Method Air
To jeden z kultowych klasyków gatunku. Aby chwycić ten grab musisz ugiąć kolana do tyłu, a następnie chwycić tylną krawędź deski (tzw. backside) przednią ręką, jednocześnie tylną rękę unosząc do góry w stylu DISCO!

Mute Grab
Przez swoje podobieństwa często mylony z Indy. Mute’a łapie się nieco inaczej – należy frontside’ową (przednią) krawędź deski złapać przednią ręką między wiązaniami.

Nose grab
Po wybiciu się w powietrze łapiesz przednią ręką za przód deski– Nose i podnosisz przód deski lekko do góry. Jeśli uda Ci się przy tym ugiąć przednią nogę trick będzie bardziej stylowy!

Tail grab
Z pozycji do skoku odbij się od skoczni. W powietrzu odchyl korpus do tyłu. Tylna noga powinna być zgięta, natomiast przednia całkowicie wyprostowana. Złap tylna ręką tail’a i przyciągnij do siebie. Przy lądowaniu puszczasz rękę i lądujesz na ugięte kolana.

Backscratcher
Wyskocz do góry jednocześnie odbijając się dwiema nogami. Uginając je złap deskę przednia ręką zaraz obok przedniego wiązania. Całą sylwetkę wygnij w łuk unosząc tylną rękę do góry. Nie zapomnij zamortyzować lądowania. Możesz również rozłożyć ramiona, łatwiej będzie utrzymać równowagę.

Slob air
Wyskakując z tylnej nogi, chwyć za przednią krawędź zaraz przed przednim wiązaniem przyciągając do siebie. Podczas triku noga tylna powinna zostać w wyproście. Przy lądowaniu wyprostuj nogę przednią.

snowevents-SE-tricki-snowboard-wyjazdy narciarskie-wyjazdy na deskę-puch
snowevents-SE-tricki-snowboard-wyjazdy narciarskie-wyjazdy na deskę-puch-snowpark

Obroty w powietrzu

Podczas zjazdu ze stoku musisz wyszukać mała hopkę lub muldę. Na samym szczycie górki wybijasz się z obu nóg i obracasz w jedną ze stron. Wzrok powinien być zawszę skierowany w stronę, w którą się obracasz. Zaczynając od 180 dodajesz za każdym razem kolejne stopnie rotacji. Jeśli ta ewolucja uda Ci się na stoku, spróbuj na skoczni.

Frontside 180
Jest to jeden z podstawowych skoków. Strona rotacji zawsze zależy od tego czy jesteś regular czy goofy. Po odbiciu ze skoczni obrót następuje do przodu, czyli głowę obracamy w kierunku tylnej ręki. Po wylądowaniu nie zapomnij zamortyzować skoku uginając kolana.

Backside 180
Jest to jeden z podstawowych skoków. Strona rotacji zawsze zależy od tego czy jesteś regular czy goofy. Po odbiciu ze skoczni obrót następuje do tyłu, czyli wzrok kierujemy przez ramię przedniej ręki. Po wylądowaniu nie zapomnij zamortyzować skoku uginając kolana.

Frontside Nosebone
Sam najazd wygląda symetrycznie do poprzedniej ewolucji. Po wyskoku złap przednia ręką krawędź frontside i przyciągnij jak najbardziej do siebie. Noga tylna powinna być jak najbardziej podkurczona, a przednia powinna być na maksymalnym wyproście. Delikatna rotacja powinna sprawić, że deska obróci się w kierunku lądowania.

Backside method
To jedna z najładniejszych drobnych rotacji z grabem. Najedź na hopkę i zacznij obrót dokładnie tak samo jak w przypadku Backside 180. W trakcie lotu ugnij nogi w kolanach i chwyć deskę, tak jak w przypadku Method’a. Następnie puść deskę, wyprostuj delikatnie nogi, by mieć miejsce na ich ugięcie podczas lądowania.

Frontside 360
Dość zaawansowana rotacja. Sam skok wykonuję się tak samo jak Frontside 180, ale trzeba wyśrubować znacznie silniejszą rotację aby obrót był pełny. Lądujemy w tej samej pozycji z której zaczynaliśmy skok.

Backside 360
Dość zaawansowana rotacja. Sam skok wykonuję się tak samo jak backside 180, ale trzeba wyśrubować znacznie silniejszą rotację aby obrót był pełny. Lądujemy w tej samej pozycji z której zaczynaliśmy skok. Następny krok jeśli chodzi o rotacje jest 540, 720 itd. co nie sprawia dużego problemu profesjonalistom.

snowevents-SE-tricki-snowboard-wyjazdy narciarskie-wyjazdy na deskę-wyjazdy snowboardowe-snowboard-puch-snowpark

Jibbing

Jibbing to umiejętność poruszania się na przeszkodach (poręczach, boxach, ławkach itp.)

50-50
Najłatwiejszy trick w jibbingu. Jedyne co musisz zrobić to wjechać (lub lepiej wskoczyć za pomocą ollie) na przeszkodę i jechać na niej równolegle do kierunku ześlizgu.

Tailpress (lub 5-0)
Aby wykonać tailpress należy najechać na przeszkodę, tak samo jak w przypadku 50-50. Jednak w trakcie ześlizgiwania się po przeszkodzie należy odchylić się do tyłu, tak by unieść przód deski. Kiedy już poczujemy się pewnie na przeszkodach, można spróbować wskakiwać na nie będąc od razu odchylonym.

Nosepress
To przeciwieństwo 5-0. Wskakując na przeszkodę należy wychylić się do przodu i przenieść ciężar ciała, tak by tył deski nie dotykał przeszkody. Bardzo pomocna przy tym tricku jest lekka boczna rotacja. Wtedy dużo łatwiej jest wykonać sztuczkę i można się w ten sposób dłużej utrzymać, co powoduje że trick staje się bardziej stylowy.

Boardslide
To jedna z najbardziej podstawowych sztuczek w jibbingu. Do przeszkody należy najechać tak, by mieć ją za swoimi plecami. Następnie należy zrobić ollie i obrócić ciało o 90 stopni przodem w kierunku jazdy, zarzucając przód deski (nose) na przeszkodę. Następnie należy utrzymać się w pozycji prostopadłej do przeszkody. Ważne by trzymać środek ciężkości równo nad środkiem deski – nie wychylać się ani do przodu, ani do tyłu. Jak dojedziesz do końca przeszkody musisz zrobić obrót o 90 stopni w przeciwną stronie niż było to w przypadku najazdu.

snowevents-SE-tricki-snowboard-wyjazdy narciarskie-wyjazdy na deskę-puch-snowpark

Tricki w rynnie (tzw. pipe)

Frontside Air
Wjedź na przednią ścianę rynny w pozycji podstawowej. Zaraz przed krawędzią odbij się. W locie zachowuj się jakbyś skręcał na baksid’dzie. Na ugiętych nogach złap deskę w połowie. Powinieneś nabrać lekkiej rotacji, a deska sama powinna obrócić się w kierunku rynny. Przy lądowaniu nie zapomnij puścić deski i zamortyzować skoku.

Method Air
Wjedź na tylną ścianę rynny w pozycji podstawowej. Zaraz przed krawędzią odbij się. W locie zachowuj się jakbyś skręcał na fronside. Na ugiętych nogach złap deskę w połowie. Powinieneś nabrać lekkiej rotacji, a deska sama powinna obrócić się w kierunku rynny. Przy lądowaniu nie zapomnij puścić deski i zamortyzować skoku.

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów )
Loading...