Jak dobrać deskę

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę na desce snowboardowej zadaje sobie na początku jedno z najcięższych pytań – jaki sprzęt powinienem/powinnam kupić?

Snowboard dobieramy w zależności od wagi ciała, wzrostu, rozmiaru stopy oraz stylu, jakim chcemy poruszać się po stokach lub poza nimi. My postaramy się przybliżyć temat i pomóc początkującym snowboarderom i snowboarderkom w doborze deski.

Rodzaje desek

Deski snowboardowe posiadają tak zwany „flex”, czyli twardość. Jeśli zaczynasz jazdę na snowboardzie to zdecydowanie polecamy miękką deskę. Przez swoje właściwości, pozwala wybaczyć początkującym błędy, przez co znacznie rzadziej upadają, mniej się męcząc i nie tracąc zapału do nauki. Deska twarda zdecydowanie bardziej odzwierciedla każdy niewłaściwy ruch, przez co jest zdecydowanie trudniejsza w prowadzeniu.

Na początku naszej przygody ze snowboardem, nie słuchajmy opinii iż deska miękka jest typowo do skakania, a twarda do szybkiej jazdy. Dopiero po nauce i osiągnięciu dobrej techniki powinno dobierać się deskę stricte do typu jazdy, jaki będziecie preferować. Warto zauważyć, że deska miękka będzie dobrze spisywała się tylko na dobrze przygotowanym stoku. Wybierając w sklepie snowboard nie zapomnijcie dopytać się jakiego rodzaju jest kupowana przez Was deska.

Deski dzielimy najczęściej na Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross.

Deski dzielimy również ze względu na środek ciężkości. Twintip, czyli całkowicie symetryczną oraz Directional, czyli niesymetryczną (np. setback, gdzie środek ciężkości jest cofnięty do tyłu).

Kolejnym czynnikiem istotnym w konstrukcji deski jest jej wygięcie. Tutaj deski dzielimy na:
– camber: typowo wygięta deska; jak położymy deskę na równej powierzchni, jej środek odstaje od podłoża
– reverse camber (rocker): deska wygięta jak banan; jak położymy deskę na równej powierzchni, jej przód i tył odstają od podłoża
– konstrukcje mieszane: łączące obie powyższe

Dobór wagą i wzrostem

Jedną z najważniejszych rzeczy biorąc pod uwagę dobór deski jest wzrost i waga. To od tych gabarytów zależy długość naszej deski. Poniższa tabela przedstawia jak dobrać deskę według tych czynników.

Pamiętajmy jednak, że tabela jest przykładowa. W przypadku bardziej doświadczonych snowboarderów długość deski może się nieznacznie różnić. To my wybieramy na jakiej desce jeździ się nam najlepiej. Prostym przykładem jest dobór krótszego snowboardu przez freestylowych riderów. Trzeba jeszcze pamiętać, żeby nie przekraczać dopuszczalnego przedziału wagowego deski. Jeśli nie wiecie gdzie jest to napisane, zapytajcie sprzedawcy! On na pewno będzie służył pomocą.

TABELA DLA KOBIETjak dobrać deske 1
TABELA DLA MĘŻCZYZN
jak dobrać deske 2

Szerokość deski

Nie wierzcie w jakiekolwiek mity, że deska różni się właściwościami biorąc pod uwagę jej szerokość. Fakt, że na wąskiej desce szybciej można zmieniać krawędzie i jest bardziej zwrotna to tylko indywidualne podejście. Szerokość deski dobieramy jedynie do wielkości stopy tak, aby zarówno pięty jak i palce za bardzo nie wystawały za snowboard.

Dobór sklepów

Teraz już wiecie jak dobiera się deskę i na pewno będzie to dla Was o wiele łatwiejsze. Pamiętajcie jednak o jakości surowców, z których wykonana jest deska. Dlatego też proponuję kupno sprzętu w renomowanych sklepach! Wiem, że dużo supermarketów oferuje dobre ceny i niesamowite zestawy „najlepszego sprzętu”. Ale warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że dobry sprzęt zawsze musi mieć swoją cenę. Jeśli brakuje Wam na wymarzoną deskę, proponujemy wybrać identyczny model z poprzedniego sezonu!

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (87 głosów )
Loading...