JAK DOBRAĆ DESKĘ SNOWBOARDOWĄ

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę na desce snowboardowej zadaje sobie na początku jedno z najcięższych pytań – jaki sprzęt powinienem/powinnam kupić?

Snowboard dobieramy w zależności od wagi ciała, wzrostu, rozmiaru stopy oraz stylu, jakim chcemy poruszać się po stokach lub poza nimi. My postaramy się przybliżyć temat i pomóc początkującym snowboarderom i snowboarderkom w doborze deski.

 

Rodzaje desek

Deski snowboardowe posiadają tak zwany „flex”, czyli twardość. Jeśli zaczynasz jazdę na snowboardzie to zdecydowanie polecamy miękką deskę. Przez swoje właściwości, pozwala wybaczyć początkującym błędy, przez co znacznie rzadziej upadają, mniej się męcząc i nie tracąc zapału do nauki. Deska twarda zdecydowanie bardziej odzwierciedla każdy niewłaściwy ruch, przez co jest zdecydowanie trudniejsza w prowadzeniu.

Na początku naszej przygody ze snowboardem, nie słuchajmy opinii iż deska miękka jest typowo do skakania, a twarda do szybkiej jazdy. Dopiero po nauce i osiągnięciu dobrej techniki powinno dobierać się deskę stricte do typu jazdy, jaki będziecie preferować. Warto zauważyć, że deska miękka będzie dobrze spisywała się tylko na dobrze przygotowanym stoku. Wybierając w sklepie snowboard nie zapomnijcie dopytać się jakiego rodzaju jest kupowana przez Was deska.

Deski dzielimy najczęściej na Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross.

Deski dzielimy również ze względu na środek ciężkości. Twintip, czyli całkowicie symetryczną oraz Directional, czyli niesymetryczną (np. setback, gdzie środek ciężkości jest cofnięty do tyłu).

Kolejnym czynnikiem istotnym w konstrukcji deski jest jej wygięcie. Tutaj deski dzielimy na:

– camber: typowo wygięta deska; jak położymy deskę na równej powierzchni, jej środek odstaje od podłoża

– reverse camber (rocker): deska wygięta jak banan; jak położymy deskę na równej powierzchni, jej przód i tył odstają od podłoża

– konstrukcje mieszane: łączące obie powyższe

 

Dobór wagą i wzrostem

Jedną z najważniejszych rzeczy biorąc pod uwagę dobór deski jest wzrost i waga. To od tych gabarytów zależy długość naszej deski.Poniższa tabela przedstawia jak dobrać deskę według tych czynników.

 

TABELA DLA KOBIETjak dobrać deske 1


TABELA DLA MĘŻCZYZN
jak dobrać deske 2

 

Pamiętajmy jednak, że tabela jest przykładowa. W przypadku bardziej doświadczonych snowboarderów długość deski może się nieznacznie różnić. To my wybieramy na jakiej desce jeździ się nam najlepiej. Prostym przykładem jest dobór krótszego snowboardu przez freestylowych riderów. Trzeba jeszcze pamiętać, żeby nie przekraczać dopuszczalnego przedziału wagowego deski. Jeśli nie wiecie gdzie jest to napisane, zapytajcie sprzedawcy! On na pewno będzie służył pomocą.

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (90 głosów )
Loading...