Written by SnowEvents

Jakie narty dla dziecka i w co ubrać dziecko na stok?

Komfort i bezpieczeństwo dziecka na stoku narciarskim zależą w ogromnej mierze od doboru sprzętu i odpowiedniego ubrania. Dobrze dopasowane narty gwarantują szybsze postępy w nauce, a odpowiedniej jakości ubranie narciarskie zapewni swobodę ruchów oraz komfort termiczny. Dowiedz się, w co wyposażyć dziecko przed wyjazdem na narty, by szusowanie było dla niego czystą przyjemnością.

Narty dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

Narty dla dzieci należy wybierać bardzo na serio, ponieważ źle dopasowane deski najzwyczajniej w świecie utrudnią maluchowi naukę i mogą sprawić, że dziecko zniechęci się do narciarstwa. Tego nie chciałby chyba żaden rodzic, który każdej zimy śmiga po zaśnieżonych stokach. Narty dziecięce muszą przede wszystkim dobrze się prowadzić, wybaczać błędy i wymagać od młodego narciarza niewielkiego wysiłku. Na co zwrócić uwagę podczas doboru nart dla dzieci, by te idealnie pasowały młodemu alpejczykowi?

Jaka długość nart dla dzieci?

Zacznijmy od wyjaśnienia – im krótsze narty, tym łatwiej nad nimi zapanować. Długie deski wymagają włożenie większego wysiłku w ruchy, dlatego narty dla dziecka powinny być stosunkowo krótsze niż dla osób dorosłych.

  • Narty dla małego dziecka w wieku 3-5 lat powinny sięgać maluchom do pach. Zwykle mają one długość 60-80 cm.
  • Narty zjazdowe dla dzieci, które opanowały już jazdę, powinny sięgać do wysokości barków.
  • Narty dla nastolatków, którzy całkiem dobrze radzą sobie na stoku, można dobierać już na podobnych zasadach jak dla dorosłych narciarzy. Mogą sięgać do brody (dla dziewcząt) lub nosa (dla chłopców). Pamiętaj, że wciąż muszą być to narty juniorskie, które są lżejsze niż deski dla dorosłych.

Ważne: Dziecko nie może jeździć na zbyt krótkich nartach, ponieważ z biegiem czasu trudniej będzie mu przesiąść się na deski o odpowiedniej długości.

Taliowanie, twardość i waga

Oprócz długości na prowadzenie się nart wpływają również wycięcie w talii, twardość oraz waga desek.

  • Narty dzieci powinny mieć głębsze wycięcie. Dzięki temu młodzi narciarze wkładają mniejszy wysiłek w skręty.
  • Miękkie deski znacznie chętniej wybaczają błędy. Nie są tak bardzo podatne na drobne, często niekontrolowane ruchy jak narty o większej twardości. Dzięki temu dziecko rzadziej zalicza upadki.
  • Narty juniorskie są lżejsze niż narty dla dorosłych. Mniejsza waga również wpływa na łatwość prowadzenia, dlatego nawet wyższym dzieciom nie należy kupować nart dla dorosłych.

Z biegiem czasu i wzrostem umiejętności, narty dla dzieci powinny zbliżać się parametrami do desek dla seniorów.

Kask narciarski dla dzieci – jak dobrać?

W przypadku kasku zapamiętaj jedno kluczowe zdanie – na kasku nigdy nie należy oszczędzać. Jest on niezbędny jako ochrona głowy w przypadku wywrotki i uderzenia o ubity śnieg przy większej prędkości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku dla dziecka?

  • Rozmiar – musi odpowiadać obwodowi głowy mierzonemu na poziomie czoła. Z przodu powinien kończyć się nieco powyżej poziomu brwi, natomiast z tyłu głowy nie może ograniczać ruchu karku. Kask nie może się zsuwać z głowy ani uciskać.
  • Waga – kask narciarski dla dzieci musi być odpowiednio lekki, by zagwarantować swobodę ruchów.
  • Wytrzymałość – wybierz kask wykonany zgodnie z najnowszymi standardami, dzięki którym jego wytrzymałość na uderzenia jest wysoka.
  • Wentylacja – warto pomyśleć o kasku gwarantującym dobrą wentylację, by skóra na głowie dziecka nie spociła się nadmiernie podczas aktywności.

Dobieramy gogle narciarskie dla dzieci

Gogle najlepiej kupować razem z kaskiem, by mieć pewność, że dobrze dopasowują się do jego kształtu i nie uciskają twarzy w żadnym miejscu. Gogle chronią oczy i część twarzy przed zimnym wiatrem i opadami, ale przede wszystkim ich funkcją jest ochrona oczu przed promieniami słońca odbijanymi przez śnieg. By skutecznie chronić wzrok swojego dziecka wybierz dla niego gogle z filtrem UV, który skutecznie zatrzyma silne światło.

Jak ubrać dziecko na stok?

Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani sportowcy. Strój narciarski musi gwarantować komfort termiczny, ale również zapewniać swobodę ruchów niezbędną podczas fizycznej aktywności.

Kurtka narciarska

Powinna być lekka i dobrze dopasowana do ciała, co gwarantuje swobodę ruchów. Konieczne są również ocieplająca podszewka, a także wodoodporna membrana, która chroni przed przemoczeniem podczas upadku na śnieg lub opadów. Kurtka powinna posiadać wysoki kołnierz do ochrony przed wiatrem, a także kaptur. Ściągacze na dole i w rękawach zapobiegną dostaniu się śniegu pod spód podczas wywrotki. Liczne kieszenie przydadzą się do przechowywania osobistych rzeczy, jak telefon, klucze czy pieniądze.

Spodnie na narty dla dziecka

Spodnie również muszą być dobrze dopasowane do ciała, gwarantować komfort termiczny i chronić przed przesiąkaniem wody. Równie istotne są właściwości wentylacyjne, dzięki którym nogi młodego narciarza nie pocą się nadmiernie. Ściągacze w nogawkach zapobiegają dostawaniu się śniegu pod spodnie i do butów.

Co pod kurtką?

Pod kurtką młodego narciarza powinna znaleźć się lekka bluza o właściwościach termoaktywnych. Pod nią z kolei niezbędna okaże się bielizna termoaktywna (koszulka oraz getry) uszyta z tkanin technicznych lub wełny merynosów. Materiały te gwarantują odpowiednią oddychalność, a przede wszystkim odprowadzają wilgoć na zewnątrz tkaniny. Dzięki temu skóra nie ma bezpośredniego kontaktu z przepoconym materiałem, który bardzo szybko się wychładza. Takie rozwiązanie bardzo podnosi komfort i zmniejsza ryzyko przeziębienia.

Czego jeszcze potrzebuje mały narciarz?

Na czas jazdy na stoku lub zajęć z instruktorem narciarstwa zapakuj swojemu dziecku do plecaka prowiant i napoje, które pomogą mu nabrać sił przed dalszą zabawą. Na pewno powinny znaleźć się tam przekąski, takie jak choćby pożywne batony dla sportowców. Dla ugaszenia pragnienia i rozgrzania się z pewnością przydadzą się buteleczka wody oraz termos z ciepłą herbatą.

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
0