Val di Fassa - niesmowicie różnorodny, włoski kurort

val_di_fassa_wyjazdy_w_alpy_narty_wlochy

W dolinie Val di Fassa narciarze mają do dyspozycji 9 ośrodków narciarskich, łącznie ok 230 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności, które znajdują się na wysokościach od 1 330 m n.p.m. do 2 630 m n.p.m.. Trasy obsługiwane są przez 122 wyciągi. Dzięki systemowi komunikacji opartym na trasach dojazdowych i ski-busach codziennie można jeździć na nartach w innym ośrodku. Bez wątpienia atuty tej domeny narciarskiej, to: majestatyczne widoki (przełęcz Passo San Pellegrino), trasa Col Margherita (2513 m n.p.m.- max nachylenia 49 %) i Panoramica Rossignol w Falcade (max nachylenia 42%). Trasy te należą do ścisłej, światowej czołówki tras narciarskich i wymieniane są w prawie każdym dostępnym zestawieniu i rankingu tras. Po prostu trzeba się na nich przejechać! Wszechobecne masywy skalne, które składają się przede wszystkim z dolomitu nadają temu miejscu niepowtarzalnego klimatu. Często w przewodnikach opisywany jest efekt czerwieni, kiedy to nagrzane skały, „skąpane” w promieniach słońca przybierają fantastyczne kolory.

Val di Fassa – snowparki, trasy narciarskie i snowboardowe

Jedną z najbardziej znanych tras w tych stronach jest Ciampac – topowa trasa Pucharu Świata w Alba di Canazei. Nie mniejszą sławą cieszy się również trasa Alberto Tomby w Vigo di Fassa z przepięknym widokiem na szczyty Catinaccio. Z kolei trasa Aloch, należąca do Ski Stadium Val Di Fassa, posiada homologację FIS i jest czynna w nocy. Oświetlone jest także centrum narciarstwa biegowego Ciancoal. W okolicy znajdziemy też bardzo znane i lubiane tereny narciarskie: Marmolada, Sella Ronda i Ciampac.

Dolina jest połączona ze słynną Sella Ronda, w skład której wchodzą jeszcze trzy inne doliny: Val Gardena, Alta Badia, Arabba. Tworzą one objazd niepowtarzalnie pięknego masywu gór o nazwie Gruppo di Sella, gdzie do naszej dyspozycji oddane zostało ok. 500 km tras.

Poszczególne ośrodki narciarskie są ze sobą połączone: Canazei i Belevedere łączą się z trasami Passo Pordoi; trasy Ciampac i Fedaia z ośrodkiem narciarskim na Marmoladzie; Campitello Col Rodella połączone jest z Passo Sella; Vigo – z Pozza di Fassa; ośrodki Catinaccio, Aloch, Buffaure i Carezza – z Nova Levante; z Moeny Alpe Lusia przejedziemy na nartach do Bellamonte, na Passo San Pellegrino poszusujemy aż do Falcade.

Łatwe trasy, odpowiednie dla rodzin z dziećmi, można znaleźć w okolicach Catinaccio, Buffaure, Bellamonte i San Pellegrino, oraz Belvedere ze swoimi pięknymi i płaskimi stokami dla początkujących. Catinaccio to raj dla dzieci ze szkółkami narciarskimi bezpośrednio na trasach oraz Baby Parkiem dla najmłodszych.

Snowparki znajdują się w Campitello, Canaze Belvedere oraz Canazei Ciampac.

Moena, Canazei i Campitello di Fassa to największe miejscowości w rejonie. Oferują one szeroką gamę rozrywek. Winiarnie, puby, restauracje i pizzerie czynne są tam do późnych godzin. Dla turystów przygotowano również kilka dyskotek, najsłynniejsza z nich (Chalet One) mieści się w Campitello di Fassa.

Atrakcje: lot paralotnią, wspinaczkę górską lub skałkową bez zabezpieczeń. Dla osób o mniej stalowych nerwach polecana jest kręgielnia, golf, tenis. Cały wachlarz atrakcji czyni z Val di Fassa świetne miejsce na wyjazdy na narty.

Zwiedzanie: Val di Fassa to nie tylko masywne Dolomity, ale także rozległe łąki, lasy oraz alpejskie jeziora, objęty ochroną park Paneveggio-Pale di San Martino, który obejmuje również rezerwat przyrody Lusia-Bocche oraz Sciliar-Catinaccio.

Miejscowości:
Moena (1200 m n.p.m.)
Moena oferuje wiele rozrywek (restauracje, puby, dyskoteki, bary), jest miasteczkiem o pięknej architekturze. Nazwa Moena oznacza „dobrą wróżkę” i jest związana z legendą o królu Laurino. Piękne hotele i ładne apartamenty uzupełniają ofertę narciarską Moeny, a wróżka Moena czuwa nad narciarzami

Vigo di Fassa (1390 m n.p.m.)
Maleńka miejscowość w samym sercu Val di Fassa.

Campitello (1440 m n.p.m.)
Mała, śliczna, bardzo spokojna miejscowość położona bezpośrednio pod kolejką na Sella Ronda – Col Rodella i pod szczytami Sassolungo. Posiada dostęp do Sella Ronda i bliskostąd na Val Gardenę (oczywiście na nartach). W miejscowości znajdują się liczne sklepiki, bary, hotele i apartamenty.

Canazei (1460 m n.p.m.) i okolice
Miejscowość posiada dostęp do Sella Ronda. Nie ma drugiego takiego miejsca w Zachodnich Dolomitach, z którego tak blisko jest na Marmoladę, Sella Rondę, czy wreszcie na Catinaccio i Ciampac. Canazei jest także centrum rozrywki: posiada liczne kawiarenki, lodziarnie, restauracje i pizzerie. W odległości 1 kilometra znajduje się maleńka miejscowość Alba di Canazei ze słynną trasą Ciampak.

Pozza Di Fassa (1320 m n.p.m.)
Jest maleńkim kurortem mającym dostęp do takich słynnych ośrodków narciarskich jak Catinaccio (Rosengarten) i ośrodek Pozza Buffaure topową czarną trasą Ciampac. Z Alba di Canazei można się dostać na Sella Rondę skibusem (1 przystanek) lub tzw. Trenino (zabawny pociąg). W miejscowości funkcjonuje oświetlony stok.

Długość tras narciarskich: 278 km
– trasy łatwe 92 km
– trasy średnie 166 km
– trasy trudne 20 km
 Długość tras biegowych: 70 km

 

Ilość wyciągów: 154
– krzesła 67
– gondole 26
– orczyki 61

Lotniska w pobliżu Val di Fassa:
– Wenecja: 170 km
– Werona: 182 km
– Mediolan Bergamo: 260 km

Zalety ośrodka:
✔ niesamowita, nigdzie nie spotykana różnorodność
✔ Sella Ronda, czyli jedna z większych tras objazdowych na świecie
✔ trasy FIS
✔ snowpark
✔ dużo atrakcji poza stokiem

Sprawdź aktualne warunki śniegowe na kamerze live: Val di Fassa

skimap val di fassa snowevents wyjazdy na narty wyjazdy na snowboard

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów )
Loading...