Szkolenie narciarskie i snowboardowe
Written by SnowEvents

Snowboard dla początkujących

Sezon snowbordowy zbliża się wielkimi krokami.

W resortach pojawił się już pierwszy śnieg.

Wszyscy znajomi planują już wyjazdy w Alpy tej zimy, a Ty właśnie postanowiłeś, że w tym roku pojedziesz z nimi.

Trochę się obawiasz, bo jeszcze nigdy nie próbowałeś jeździć na desce.

Czy na pewno wyjazd w Alpy to dobry pomysł na pierwszy raz?

Tak! To świetny pomysł! Alpy są idealnym miejscem do stawiania swoich pierwszych kroków na desce snowboardowej.

Na naukę nigdy nie jest za późno a snowboard to wspaniały sport zimowy.

Dodatkowo na naszych alpejskich wyjazdach czeka Cię mnóstwo dodatkowych atrakcji. To będą niezapomniane wakacje!

Pierwsze kroki na snowboardzie

Zanim wybierzesz się na stok jest kilka rzeczy o których powinieneś wiedzieć.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że przynajmniej na początku nie będziesz  wjeżdżać na sam szczyt góry i elegancko zjeżdżać na sam dół.

Pamiętaj, że pierwszy dzień jest najtrudniejszy a na drugi będzie boleć cię całe ciało. Aby choć trochę zniwelować wiążące się z tym nieprzyjemności warto  pomyśleć o przygotowaniu fizycznym kilka tygodni wcześniej.

Jazda na snowboardzie, jak każda nowa aktywność fizyczna, wymaga przygotowania. Podstawowa sprawność fizyczna, gibkość i wytrzymałość, zwłaszcza nóg, na pewno nam pomoże. Ćwiczenia, na których powinniśmy się skupić to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, przysiady i ćwiczenia kondycyjne.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt snowboardowy?

Następnie musimy zadbać o sprzęt snowboardowy.

W FAQ na naszej stronie znajdziesz szczegółowe informację jak dobrać deskę snowboardową. 

Jednak na pierwszym wyjeździe warto przemyśleć kwestię wypożyczenia sprzętu, aby przekonać się czy snowboard to rzeczywiście sport dla nas. Może okazać się, że bardziej będą odpowiadać nam  na przykład narty.

Decydując się na wypożyczenie deski snowboardowej w lokalnej wypożyczalni w Alpach zawsze możemy wymienić ją na narty jeśli uznamy, że jednak to one nas kręcą.

Dodatkowo jeśli coś działoby się z naszym sprzętem to możemy serwisować go na miejscu.

Jadąc z nami na wyjazd, możesz uzyskać bardzo duże zniżki na wypożyczenie sprzętu.

Warto zwrócić uwagę czy sprzęt, który wypożyczamy jest dobrej jakości, najlepiej wybrać znaną markę i wygodne, ale niezbyt miękkie buty. Ważne, żeby pięta nie ruszała się nam w bucie.

Jeśli po pierwszym wyjeździe w Alpy stwierdzimy, że snowboard jest sportem dla nas, wtedy warto pomyśleć o zakupie własnego sprzętu. Da nam to możliwość dokładnego poznania deski i przyzwyczajenie się do jej właściwości, a co za tym idzie zrobienia szybkich postępów w nauce jazdy na snowboardzie.

Jak ubrać się na snowboard?

Pierwszy dzień na desce snowboardowej może być bardzo frustrujący.

W związku z tym warto zadbać o własny komfort, żeby nie stracić zapału do nauki.

Przede wszystkim musisz mieć odpowiedni strój. Potrzebujesz czegoś, co ochroni cię przed śniegiem i zimnem. Wiele osób wybierając się pierwszy raz na snowboard ubiera spodnie jeansowe. Jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Spodnie takie od razu przemakają, po czym zamarzają i robią się całkowicie sztywne. Najlepiej kupić  spodnie, które są typowo snowboardowe, ponieważ często mają one specjalne wzmocnienia na kolanach i pośladkach, które ochronią Cię zarówno przed przemoknięciem jak i siniakami. Najważniejsze jednak aby Twój strój był ciepły, wygodny i nieprzemakalny. Bardzo istotne aby zaopatrzyć się w dobre nieprzemakalne rękawiczki. Kilka pierwszych godzin na desce będzie się wiązało z częstym wstawaniem. Przewrócisz się… i to nie raz. Dlatego  też warto zainwestować w ochraniacze na kolana, nadgarstki i pośladki.

Na którą nogę powinienem jeździć na snowboardzie?

Musimy pamiętać, że tak jak jest się prawo lub leworęcznym, każdy z nas ma  wrodzone preferencje co do użycia nóg. Jeśli jeździmy z lewą nogą z przodu jesteśmy regular, jeśli z prawą, wówczas jesteśmy goofy..

Jest kilka prostych sposobów na to żeby sprawdzić, która noga będzie nam przodować podczas jazdy na snowboardzie. Oto one:

  • Rozpędź się i poślizgnij tak jakbyś był na lodzie. Zwróć uwagę na to która noga będzie z przodu podczas ślizgu.
  • Poproś kogoś, aby Cię niespodziewanie popchnął od tyłu. Ta noga, którą pomożesz sobie zachować równowagę powinna znajdować się w przednim wiązaniu deski snowboardowej.
  • Jeśli jedziesz rowerem z górki, stań na pedałach i sprawdź, która noga jest z przodu. Używaj tej samej nogi w przednim wiązaniu podczas jazdy na snowboardzie.
  • Podczas siedzenia zwróć uwagę na to, którą nogę zakładasz na którą. Jeśli częściej prawą na lewą wówczas jesteś goofy, jeśli odwrotnie to regular.

Teoretycznie jeżeli jeździłeś wcześniej na deskorolce lub próbowałeś surfingu powinieneś wiedzieć czy jesteś prawo czy lewonożny. W rzeczywistości często zdarza się jednak, że na deskorolce jeździmy z lewą nogą z przodu a na snowboardzie z prawą. Ostatecznym testem na to czy jesteśmy goofy czy regular będzie tak naprawdę pierwszy dzień na stoku.

Szkolenie snowboardowe

Pamiętaj, że ciężko jest wyzbyć się złych przyzwyczajeń. To w jaki sposób nauczysz się jeździć na początku, prawdopodobnie zapamiętasz już na zawsze.

Dlatego warto skorzystać z profesjonalnego szkolenia i wykupić choć kilka godzin lekcji u instruktora, który pokaże Ci  w jaki sposób powinno się jeździć  prawidłowo.

Jest kilka podstawowych zasad o których powinieneś pamiętać, szczególnie na początku swojej przygody ze snowboardem.

Na stok należy się wybierać zawsze w towarzystwie. Nigdy nie wiadomo co się stanie i czy nie będziesz potrzebować pomocy.

Naucz się jeździć po płaskim terenie z jedną nogą przypiętą do deski.
Jest to bardzo ważna umiejętność. W ten sposób będziesz podjeżdżać do wyciągu, zjeżdżać z krzesełek i przemieszczać się po płaskich odcinkach stoku. Zawsze przypinamy do wiązania przednią nogę, a odpychamy się tylną. Na początku może to sprawiać pewne problemy, jednak trening czyni mistrza.

Naucz się przewracać. To bardzo ważna lekcja, jeśli nie chcesz wyrządzić sobie większej szkody. Jeśli to możliwe staraj się wywracać w kierunku górki. Jeśli nie, to zrelaksuj ciało, unieś ręce i staraj się upaść na przedramiona. Naturalną reakcją jest prostowanie rąk i upadanie na nadgarstki, co może skończyć się poważną kontuzją, dlatego warto zadbać o ochraniacze. W przypadku kiedy upadasz do tyłu zegnij nogi w kolanach i staraj się upaść na pośladki. Jeśli nie zdążysz ugiąć nóg, staraj się trzymać głowę w górze, aby nie uderzyć nią o lód. Zawsze zakładaj kask, bo może uratować Ci życie.

Pamiętaj aby nie napinać ciała i nie być sztywnym, kolana powinny być ugięte i zrelaksowane. Dzięki temu szybciej opanujesz jazdę na snowboardzie i będziesz się mniej wywracać.

Staraj się większość ciężaru swojego ciała podczas jazdy przenosić na przednią nogę. Im więcej ciężaru przeniesiesz na przód deski, tym wolniej będziesz jechać.

Większość początkujących snowboardzistów stara się skręcać używając do tego celu nóg. Przy małej prędkości, ugnij nogi, przenieś ciężar ciała w kierunku przedniej krawędzi deski i obejrzyj się za siebie w kierunku stoku. Deska samoczynnie skieruje się w tym kierunku w którym patrzysz.

Jak już nauczysz się skręcać w obie strony bez wywracania się, wykonuj skręty jak najczęściej dopóki całkowicie wyeliminujesz ruchy stopami.

Nie ucz się skakać ani robić różnych trików jeśli całkowicie nie panujesz nad deską bo możesz się połamać.

Oznaczenia tras narciarskich

Na samym początku będziesz trenować na oślej łączce. Kiedy opanujesz podstawy będziesz gotowy aby wsiąść na wyciąg i wypróbować trasy narciarskie. Jeśli to Twój pierwszy raz w Alpach to warto poznać ich oznaczenia. Trasa oznaczona zielonym kółeczkiem jest najłatwiejsza i jest najlepsza dla osób początkujących. Trasa niebieska jest odrobinę trudniejsza od trasy zielonej, ale nadal zaliczana do łatwych. Czerwone trasy są trudniejsze, mogą się na nich pojawić strome odcinki i muldy. Czarne kółko oznacza trasę bardzo trudną, zazwyczaj jest ona bardzo stroma, często biegnie między drzewami, możesz natknąć się tam na kamienie i skarpy. Jest ona przeznaczona dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Nie porywaj się na nią póki nie będziesz pewny swoich zdolności panowania nad snowboardem.

Snowboard jest pięknym sportem, dającym mnóstwo radości i poczucia wolności. Jeśli zastosujesz się do naszych rad jeszcze w tym sezonie będziesz śmigać na desce i mieć z tego mnóstwo przyjemności.

Widzimy się na Alpejskich stokach!

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 głosów )
Loading...
0