Written by SnowEvents

Jak właściwie dobrać i kupować narty – wskazówki.

Jak właściwie dobrać i kupować narty – wskazówki.

 

Kolejny sezon można uznać za rozpoczęty! Zima tuż za rogiem, a wraz z nią kolejna okazja, by wyruszyć na podbój naśnieżonych stoków. To też najwyższa pora, żeby przemyśleć wybór sprzętu – w końcu ciężko wyobrazić sobie wyjazd na narty… bez nart 🙂 To nie taka prosta sprawa, szczególnie jeśli dopiero stawiasz pierwsze narciarskie kroki (a raczej szusy). Co warto wiedzieć, żeby jazda sprawiła Ci jak najwięcej satysfakcji?

 

Które narty wybrać dla początkujących?

 

Przed rozpoczęciem poszukiwań zwróć uwagę na kilka kwestii – przede wszystkim na swoje doświadczenie i oczekiwania względem jazdy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami, przemyśl wypożyczenie sprzętu zamiast kupna na własność. W końcu nikt nie da gwarancji, że ten sport przypadnie Ci do gustu, a narty nie będą kurzyć się w piwnicy przez następne lata. Do tego odpadają problemy związane z utrzymaniem sprzętu, takie jak troszczenie się o smarowanie czy ostrzenie krawędzi.

 

Początkujący oraz średniozaawansowani powinni postawić na narty uniwersalne, które częściowo wybaczają błędy (takie jak allround, idealne na  przygotowane trasy, czy allmountain, które sprawdzą się także podczas gorszych warunków na stoku). Dodatkowo warto pamiętać, że nauka jazdy jest łatwiejsza na krótszych nartach, ponieważ zapewniają one lepszą równowagę i skręt.

 

 

 

Wskazówki przy wyborze nart dla mężczyzn

 

Ciężko się zdecydować, mając do wyboru mnóstwo różnego rodzaju modeli, szczególnie, gdy to nasz pierwszy raz na stoku. Długość, jaką powinny mieć narty męskie dla początkujących, powinna mieścić się pomiędzy podbródkiem a czołem. Uniwersalna zasada brzmi – jeśli dopiero zaczynasz jeździć i nie rozwijasz zbyt dużych prędkości lub Twoja waga jest mniejsza od przeciętnej w stosunku do wzrostu, postaw na krótsze narty. Jeśli masz już za sobą wiele przejechanych godzin, bijesz rekordy prędkości na przygotowanych szlakach, a do tego wolisz jazdę szerokim łukiem – wybierz te dłuższe. Grunt to dostosowanie sprzętu do swoich możliwości!

 

Narty damskie – czym różnią się od męskich?

 

Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo modeli dla kobiet. Ale w zasadzie… jaka jest różnica między nartami damskimi i męskimi? Chodzi o różnice anatomiczne – w końcu panie są zwykle lżejsze od panów o tym samym wzroście i mają mniejsze stopy. Dlatego też damskie narty ważą mniej oraz są dostosowane do kobiecej budowy. Odmienne wyprofilowanie (jak np. przesunięcie montażu wiązań do przodu) ma za zadanie zrównoważyć sylwetkę narciarki. Co ważne, długość nart względem wzrostu powinna być krótsza niż w przypadku nart dla mężczyzn i mieścić się między nosem a klatką piersiową. Jak widać, te z pozoru nieznaczne różnice mają naprawdę duże znaczenie przy wyborze dobrego sprzętu na lata 🙂

 

 

Narty dla dzieci – jak dobrać… i wymieniać?

 

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze własnych nart. A co w przypadku nart dla dzieci? Naukę jazdy można zaczynać już w wieku 3-4 lat, a długość pierwszych nart powinna mieścić się między ramionami a brodą. Pozwoli to łatwiej nauczyć się, jak skręcać czy hamować. Im starszy i bardziej doświadczony jest mały narciarz, tym narty mogą być dłuższe (a przy tym cięższe).

 

Zasada, która sprawdza się przy ubraniach (“kupmy większe, zostaną jeszcze na przyszły rok”), nieczęsto ma zastosowanie do sprzętu. Zbyt długie, trudne w prowadzeniu narty mogą odebrać całą frajdę z jazdy. Ciężko wyobrazić sobie kupno nowych nart dla dzieci każdego roku, dlatego warto pomyśleć o wypożyczeniu lub kupnie używanej pary. W niektórych sklepach można spotkać się też z systemem wymiany nart dziecięcych na większe za niewielką opłatą. Warto też wiedzieć, że jeśli nie rozglądamy się za sprzętem dla młodego zawodowca, konstrukcja większości modeli będzie do siebie zbliżona.

 

 

A co później? Możliwości dla zaawansowanych narciarzy

 

Po wielu sezonach spędzonych na stoku będziesz już świetnie znać swoje preferencje oraz styl jazdy. W związku z tym wybór sprzętu stanie się sprawą bardzo indywidualną, zależną głównie tego, jak widzisz swoją narciarską przyszłość. Co jeśli będziesz marzyć o czymś więcej niż szlifowanie techniki na wyznaczonych szlakach?

 

Jeśli jesteś żądny nowych wrażeń i szukasz alternatywy dla jazdy po wyznaczonych trasach, być może zainteresuje Cię freeride! To jazda w nieprzygotowanym terenie poza szlakami, wymagająca świetnej techniki, jak i odpowiedniego sprzętu. Czym różnią się narty do freeride od klasycznych, rekreacyjnych modeli? Przede wszystkim większą szerokością, co sprawi, że nie będziesz zapadać się w głębokim puchu, a jazda na dziko stanie się czystą przyjemnością 🙂

 

To jak? Kiedy jedziemy?

Mamy nadzieję, że wykorzystasz nadchodzący sezon na maksa, a powyższe wskazówki przydadzą Ci się w wyborze wymarzonej pary nart niezależnie od wieku! Połącz świetną zabawę ze śnieżnym szaleństwem i przetestuj swój nowy sprzęt razem z nami – sprawdź nasze wyjazdy i wybierz idealną opcję dla siebie 🙂

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów )
Loading...
0