Written by SnowEvents

Jak dobrać deskę snowboardową?

Przymierzasz się do zakupu nowego snowboardu, ale wybór deski wydaje Ci się zbyt skomplikowany? Podpowiadamy, jak dobrać snowboard do swoich warunków oraz umiejętności, by jazda na desce była bezpieczna, łatwa, a przede wszystkim sprawiała ogromną frajdę.

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących?

Deska snowboardowa dla początkujących.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, kluczowym parametrem będzie jej twardość, czyli flex. Dla niedoświadczonych snowboarderów odpowiednim wyborem są deski o niskim flexie. Miękkie snowboardy nie wymagają dużej kontroli i łatwiej wybaczają błędy techniczne. Prościej jest zachować na nich równowagę. Inicjowanie skrętu nie wymaga dużego wysiłku. Dzięki temu jazda jest zdecydowanie mniej męcząca, a postępy w nauce przychodzą z większą łatwością. Pamiętaj jednak, że deski o niskim flexie wymagają dobrze przygotowanego podłoża, dlatego ucz się jeździć na wyznaczonych, odpowiednio ubitych trasach.

Deska snowboardowa – jak dobrać kształt dla początkujących?

Kształt deski snowboardowej dla początkujących.

Najlepszym wyborem dla początkujących snowboarderów są deski typu twin. Charakteryzują się tym, że są symetryczne, a środek ciężkości znajduje się dokładnie w ich centralnej części. Nadają się do jazdy w obie strony. Równie ważne jest wygięcie deski. Amatorom polecamy sięgnąć po snowboardy typu classic rocker. Ten typ desek charakteryzuje się:

 • wygięciem w tzw. banan – centralna część deski przylega do podłoża, a nose i tail są podgięte do góry;
 • wysoką zwrotnością,
 • łatwym prowadzeniem.

Snowboard dla średnio- i mocno zaawansowanych

Snowboard dla zaawansowanych

Problem jak wybrać deskę snowboardową dla zaawansowanych snowboarderów jest… nieco trudniejszy niż w przypadku początkujących. Dochodzą tutaj bowiem kwestie indywidualne, a także preferowany styl jazdy. Z poprzedniego akapitu wynika, że doświadczeni snowboarderzy powinni sięgnąć po twardsze deski. Kiedy masz już wypracowaną technikę, a także rozwinięte umiejętności motoryczne niezbędne do snowboardingu, jazda na snowboardzie o większym flexie przyniesie Ci zdecydowanie więcej satysfakcji.

Odpowiednia konstrukcja deski

Konstrukcja deski snowboardowej

Zaawansowani snowboarderzy mają zdecydowanie większy wybór pod względem konstrukcji desek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z twinów, które są przeznaczone do jazdy po przygotowanych trasach, jednak możliwości jest zdecydowanie więcej.

 • Direction – są asymetryczne i przeznaczone do jazdy w jednym kierunku. Ich środek ciężkości jest przesunięty do tyłu. Tego typu deski wybierają snowboarderzy szukający wrażeń w jeździe poza wytypowanymi trasami, np. we freeridzie.
 • Wide – deski poszerzane. Oprócz tego, że przeznaczone są dla osób o dużym rozmiarze stóp, to dodatkowo dzięki większej powierzchni nie zapadają się łatwo w miękkim puchu.

Istotne jest również wygięcie deski. Największą popularnością cieszą się deski typu camber. Po położeniu deski na płaskim podłożu, jej środek będzie nieco odstawał. Cambery gwarantują wysoką stabilność, osiągają lepsze prędkości, dobre trzymanie krawędzi, a także dużą kontrolę nad deską. Istnieją również hybrydowe rozwiązania:

 • V-rocker – nose i tail pogięte są w różnym promieniu;
 • powder rocker – nose podgięty w dużym promieniu, krótko podgięty tail, świetnie sprawdzają się na miękkim puchu;
 • flat – płaska deska, bardzo uniwersalna, przylega do śniegu tak samo na całej długości;
 • hybrid rocker – łączy elementy camberów i rockerów na całej długości, przeznaczona dla wyjadaczy.

Jak dobrać długość deski snowboardowej?

Odpowiednia długość deski snowboardowej ma znaczenie

Jeśli masz regularną budowę ciała, tzn. nie jesteś ani zbyt szczupły ani zbyt ciężki jak na swój wzrost, łatwym sposobem jest przymierzenie deski do wzrostu. Postaw ją pionowo, jeśli sięga do podbródka, jej długość jest odpowiednia. Długość deski zależy jednak od kilku innych czynników.

 • Waga – osoby z nadwagą powinny sięgnąć po nieco dłuższą deskę, zaś szczupłe mogą wybrać krótszy snowboard. Chodzi o to, by ciężar ciała rozkładał się równo na powierzchnię deski.
 • Styl jazdy – freeride wymaga dłuższej deski, natomiast we freestyle’u najlepiej sprawdzają się krótkie. Im lepiej przygotowana trasa i mocniej ubity śnieg, tym krótsza może być deska.

Snowboard – jak dobrać względem płci?

Odpowiedni Snowboard względem płci

Deski snowboardowe dla kobiet i mężczyzn różnią przede wszystkim parametrami fizycznymi. Wynikają one ze zdolności motorycznych kobiet i mężczyzn. Snowboardy dla kobiet w stosunku do desek męskich charakteryzują się:

 • mniejszą twardością,
 • mniejszą szerokością w talii (przy deskach o tej samej długości),
 • mniejszą ogólną długością.

Snowboard dla dzieci

Snowboard dla dzieci.

Deska snowboardowa dla dzieci musi być bardzo dobrze dopasowana do warunków fizycznych, by możliwie jak najbardziej ułatwić postępy w nauce oraz nie zniechęcać najmłodszych do kolejnych prób. Snowboard dziecięcy dobierz, zwracając uwagę na następujące parametry.

 • Długość – najskuteczniejszym sposobem jest wybranie deski sięgającej dziecku do brody. Przy niestandardowej sylwetce kieruj się zasadą długość deski = waga dziecka – 20 + 100.
 • Szerokość – szerokość deski powinna odpowiadać szerokości buta.But nie może wystawać poza krawędzie.
 • Flex – deska snowboardowa dla dzieci powinna mieć mniejszą twardość.

Dla najmłodszych z pewnością duże znaczenie będą miały kolorystyka i wzornictwo snowboardów.

Snow Events logo
Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów )
Loading...
0