Written by SnowEvents

Jak dobrać deskę snowboardową?

Przymierzasz się do zakupu nowego snowboardu, ale wybór deski wydaje Ci się zbyt skomplikowany? Podpowiadamy, jak dobrać snowboard do swoich warunków oraz umiejętności, by jazda na desce była bezpieczna, łatwa, a przede wszystkim sprawiała ogromną frajdę.

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących?

Deska snowboardowa dla początkujących.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, kluczowym parametrem będzie jej twardość, czyli flex. Dla niedoświadczonych snowboarderów odpowiednim wyborem są deski o niskim flexie. Miękkie snowboardy nie wymagają dużej kontroli i łatwiej wybaczają błędy techniczne. Prościej jest zachować na nich równowagę. Inicjowanie skrętu nie wymaga dużego wysiłku. Dzięki temu jazda jest zdecydowanie mniej męcząca, a postępy w nauce przychodzą z większą łatwością. Pamiętaj jednak, że deski o niskim flexie wymagają dobrze przygotowanego podłoża, dlatego ucz się jeździć na wyznaczonych, odpowiednio ubitych trasach.

Deska snowboardowa – jak dobrać kształt dla początkujących?

Kształt deski snowboardowej dla początkujących.

Najlepszym wyborem dla początkujących snowboarderów są deski typu twin. Charakteryzują się tym, że są symetryczne, a środek ciężkości znajduje się dokładnie w ich centralnej części. Nadają się do jazdy w obie strony. Równie ważne jest wygięcie deski. Amatorom polecamy sięgnąć po snowboardy typu classic rocker. Ten typ desek charakteryzuje się:

 • wygięciem w tzw. banan – centralna część deski przylega do podłoża, a nose i tail są podgięte do góry;
 • wysoką zwrotnością,
 • łatwym prowadzeniem.

Snowboard dla średnio- i mocno zaawansowanych

Snowboard dla zaawansowanych

Problem jak wybrać deskę snowboardową dla zaawansowanych snowboarderów jest… nieco trudniejszy niż w przypadku początkujących. Dochodzą tutaj bowiem kwestie indywidualne, a także preferowany styl jazdy. Z poprzedniego akapitu wynika, że doświadczeni snowboarderzy powinni sięgnąć po twardsze deski. Kiedy masz już wypracowaną technikę, a także rozwinięte umiejętności motoryczne niezbędne do snowboardingu, jazda na snowboardzie o większym flexie przyniesie Ci zdecydowanie więcej satysfakcji.

Odpowiednia konstrukcja deski

Konstrukcja deski snowboardowej

Zaawansowani snowboarderzy mają zdecydowanie większy wybór pod względem konstrukcji desek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z twinów, które są przeznaczone do jazdy po przygotowanych trasach, jednak możliwości jest zdecydowanie więcej.

 • Direction – są asymetryczne i przeznaczone do jazdy w jednym kierunku. Ich środek ciężkości jest przesunięty do tyłu. Tego typu deski wybierają snowboarderzy szukający wrażeń w jeździe poza wytypowanymi trasami, np. we freeridzie.
 • Wide – deski poszerzane. Oprócz tego, że przeznaczone są dla osób o dużym rozmiarze stóp, to dodatkowo dzięki większej powierzchni nie zapadają się łatwo w miękkim puchu.

Istotne jest również wygięcie deski. Największą popularnością cieszą się deski typu camber. Po położeniu deski na płaskim podłożu, jej środek będzie nieco odstawał. Cambery gwarantują wysoką stabilność, osiągają lepsze prędkości, dobre trzymanie krawędzi, a także dużą kontrolę nad deską. Istnieją również hybrydowe rozwiązania:

 • V-rocker – nose i tail pogięte są w różnym promieniu;
 • powder rocker – nose podgięty w dużym promieniu, krótko podgięty tail, świetnie sprawdzają się na miękkim puchu;
 • flat – płaska deska, bardzo uniwersalna, przylega do śniegu tak samo na całej długości;
 • hybrid rocker – łączy elementy camberów i rockerów na całej długości, przeznaczona dla wyjadaczy.

Jak dobrać długość deski snowboardowej?

Odpowiednia długość deski snowboardowej ma znaczenie

Jeśli masz regularną budowę ciała, tzn. nie jesteś ani zbyt szczupły ani zbyt ciężki jak na swój wzrost, łatwym sposobem jest przymierzenie deski do wzrostu. Postaw ją pionowo, jeśli sięga do podbródka, jej długość jest odpowiednia. Długość deski zależy jednak od kilku innych czynników.

 • Waga – osoby z nadwagą powinny sięgnąć po nieco dłuższą deskę, zaś szczupłe mogą wybrać krótszy snowboard. Chodzi o to, by ciężar ciała rozkładał się równo na powierzchnię deski.
 • Styl jazdy – freeride wymaga dłuższej deski, natomiast we freestyle’u najlepiej sprawdzają się krótkie. Im lepiej przygotowana trasa i mocniej ubity śnieg, tym krótsza może być deska.

Snowboard – jak dobrać względem płci?

Odpowiedni Snowboard względem płci

Deski snowboardowe dla kobiet i mężczyzn różnią przede wszystkim parametrami fizycznymi. Wynikają one ze zdolności motorycznych kobiet i mężczyzn. Snowboardy dla kobiet w stosunku do desek męskich charakteryzują się:

 • mniejszą twardością,
 • mniejszą szerokością w talii (przy deskach o tej samej długości),
 • mniejszą ogólną długością.

Snowboard dla dzieci

Snowboard dla dzieci.

Deska snowboardowa dla dzieci musi być bardzo dobrze dopasowana do warunków fizycznych, by możliwie jak najbardziej ułatwić postępy w nauce oraz nie zniechęcać najmłodszych do kolejnych prób. Snowboard dziecięcy dobierz, zwracając uwagę na następujące parametry.

 • Długość – najskuteczniejszym sposobem jest wybranie deski sięgającej dziecku do brody. Przy niestandardowej sylwetce kieruj się zasadą długość deski = waga dziecka – 20 + 100.
 • Szerokość – szerokość deski powinna odpowiadać szerokości buta.But nie może wystawać poza krawędzie.
 • Flex – deska snowboardowa dla dzieci powinna mieć mniejszą twardość.

Dla najmłodszych z pewnością duże znaczenie będą miały kolorystyka i wzornictwo snowboardów.

Snow Events logo
Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów )
Loading...
0
Written by SnowEvents

Jak dobrać deskę snowboardową?

JAK DOBRAĆ DESKĘ SNOWBOARDOWĄ

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę na desce snowboardowej zadaje sobie na początku jedno z najcięższych pytań – jaki sprzęt powinienem/powinnam kupić?

Snowboard dobieramy w zależności od wagi ciała, wzrostu, rozmiaru stopy oraz stylu, jakim chcemy poruszać się po stokach lub poza nimi. My postaramy się przybliżyć temat i pomóc początkującym snowboarderom i snowboarderkom w doborze deski.

 

Rodzaje desek

Deski snowboardowe posiadają tak zwany „flex”, czyli twardość. Jeśli zaczynasz jazdę na snowboardzie to zdecydowanie polecamy miękką deskę. Przez swoje właściwości, pozwala wybaczyć początkującym błędy, przez co znacznie rzadziej upadają, mniej się męcząc i nie tracąc zapału do nauki. Deska twarda zdecydowanie bardziej odzwierciedla każdy niewłaściwy ruch, przez co jest zdecydowanie trudniejsza w prowadzeniu.

Na początku naszej przygody ze snowboardem, nie słuchajmy opinii iż deska miękka jest typowo do skakania, a twarda do szybkiej jazdy. Dopiero po nauce i osiągnięciu dobrej techniki powinno dobierać się deskę stricte do typu jazdy, jaki będziecie preferować. Warto zauważyć, że deska miękka będzie dobrze spisywała się tylko na dobrze przygotowanym stoku. Wybierając w sklepie snowboard nie zapomnijcie dopytać się jakiego rodzaju jest kupowana przez Was deska.

Deski dzielimy najczęściej na Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross.

Deski dzielimy również ze względu na środek ciężkości. Twintip, czyli całkowicie symetryczną oraz Directional, czyli niesymetryczną (np. setback, gdzie środek ciężkości jest cofnięty do tyłu).

Kolejnym czynnikiem istotnym w konstrukcji deski jest jej wygięcie. Tutaj deski dzielimy na:

– camber: typowo wygięta deska; jak położymy deskę na równej powierzchni, jej środek odstaje od podłoża

– reverse camber (rocker): deska wygięta jak banan; jak położymy deskę na równej powierzchni, jej przód i tył odstają od podłoża

– konstrukcje mieszane: łączące obie powyższe

 

Dobór wagą i wzrostem

Jedną z najważniejszych rzeczy biorąc pod uwagę dobór deski jest wzrost i waga. To od tych gabarytów zależy długość naszej deski.Poniższa tabela przedstawia jak dobrać deskę według tych czynników.

 

TABELA DLA KOBIETjak dobrać deske 1


TABELA DLA MĘŻCZYZN
jak dobrać deske 2

 

Pamiętajmy jednak, że tabela jest przykładowa. W przypadku bardziej doświadczonych snowboarderów długość deski może się nieznacznie różnić. To my wybieramy na jakiej desce jeździ się nam najlepiej. Prostym przykładem jest dobór krótszego snowboardu przez freestylowych riderów. Trzeba jeszcze pamiętać, żeby nie przekraczać dopuszczalnego przedziału wagowego deski. Jeśli nie wiecie gdzie jest to napisane, zapytajcie sprzedawcy! On na pewno będzie służył pomocą.

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (90 głosów )
Loading...
0