Risoul i Vars - narty i snowboard w Alpach we Francji

Vars
Risoul
 i Vars to dwie niewielkie, malowniczo położone miejscowości w departamencie Alp Wysokich. Resort ten jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe ośrodków narciarskich we Francji. Risoul położone jest na wysokości 1850 m n.p.m., Vars na 1750 m n.p.m. Miejscowości są do siebie bardzo podobne – niewielkie, urokliwe, z dużą ilością restauracji i pubów. Obie miejscowości są położone praktycznie na stokach, więc z większości rezydencji na trasę jest nie dalej jak kilkaset metrów. Stoki w Risoul mają głównie ekspozycję północną, w Varsie południową. Trasy w całym ośrodku narciarskim otoczone są drzewami, stąd nazwa obszaru La Forêt Blanche, czyli Biały Las. Nie jest to typowy krajobraz Alp, gdyż na takich wysokościach znajdują się zazwyczaj gołe skały. Jednak tutejszy mikroklimat i położenie geograficzne właśnie w ten sposób ukształtowały tereny. Ze szczytów rozpościera się przepiękny widok Parku Narodowego Ecrins oraz Parku Regionalnego Queryas.

Trasy narciarskie i snowboardowe Risoul – Vars

Stacja Risoul jest połączona z Vars systemem wyciągów. Obie stacje tworzą razem obszar obejmujący 180 km tras o różnym poziomie trudności. Dla początkujących dużo zielonych i niebieskich tras idealnych na pierwsze kroki. Powodów do narzekania nie mają także osoby chcące doszlifować swoje umiejętności, gdyż duża liczba czerwonych tras o dosyć łatwym poziomie trudności zadowoli każdego. Czarnych tras jest nieco mniej, ale istnieje kilka stanowczo godnych polecenia jak np.  „kilomètre lancé”, na której odbywają się zawody w biciu rekordów prędkości na nartach i snowboardzie. Nie zabraknie również atrakcji dla wielbicieli biegówek – 45 km tras pomiędzy lasami modrzewiowymi: 25 km w Vars oraz 20 km w Risoul.

Długość tras narciarskich: 185 km
– trasy łatwe 105 km
– trasy średnie 70 km
– trasy trudne 10 km
Długość tras biegowych: 45 km
Ilość wyciągów: 48
– krzesła 13
– gondole 2
– orczyki 42

W Vars znajduje się także jeden z najlepszych i największych snowparków we Francji. Tak na prawdę snowparków jest tutaj aż 6! Każdy z nich ma do zaoferowania co innego. Są w nich przeszkody dla początkujących i średnio-zaawansowanych. Prosi również znajdą tutaj coś dla siebie. Masywny Expert Line pozwala na wykonywanie najbardziej skomplikowanych ewolucji. Przy głównym snowparku są dwa wyciągi – orczyk i krzesełko. Z obu można popatrzeć jak jeżdżą najlepsi riderzy we Francji.

Resort Vars i Risoul – atrakcje po nartach i snowboardzie

Ośrodek nie pozwoli nam się nudzić również po nartach. W obu miejscowościach znajdziemy liczne bary i restauracje. W ośrodku można także wypożyczyć skutery śnieżne. W Vars znajdziemy także lodowisko, a w Risoul kino. Najlepsze Apres-Ski i nocne życie rozgrywa się w La Grotte du Yeti w Risoul. To kultowe miejsce, w którym trzeba się choć raz pojawić, będąc w okolicy. Vars jest nieco spokojniejsze, ale za to pełne urokliwych restauracji i małych barów.

Lotniska w pobliżu Risoul:
– Grenoble: 204 km
– Marsylia: 228 km

Zalety:
✔ Urozmaicone i dobrze przygotowane trasy
✔ Skipass obejmujący dwie doliny (Risoul i Vars)
✔ SnowPark
✔ Bliskość stoków
✔ Dobre warunki śniegowe i długo utrzymująca się pokrywa śnieżna

Sprawdź aktualne warunki śniegowe na kamerze live: Vars i Risoul

skimap-vars-risoul-snowevents-wyjazdy-w-alpy-snowboard-ski

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów )
Loading...