Les Arcs - PARADISKI narty i snowboard w Alpach we Francji

Les Arcs wyjazdy na narty i snowboard do Francji
Paradiski to jeden z większych i, co ważne, piękniejszych regionów we Francji. Jeżeli nic Wam nie mówi ta nazwa, to może słyszeliście wcześniej o La Plagne, a może niektórzy z Was widzieli klasyczny film „Apocalypse Snow”? Do kręcenia tej kultowej produkcji nie bez przypadku wybrano właśnie tą lokalizacje – ze względu na wysokie położenie ekipa filmowa miała pewność, że będzie mogła kręcić w świeżym puchu i najlepiej wykorzystać swoje umiejętności na śniegu. Cały ośrodek ulokowany jest w Alpach Sabaudzkich (Savoie) i składa się z czterech stacji narciarskich rozstawionych na różnych wysokościach: Arc 1600 Pierre Blanche, Arc 1800, Arc 1950 oraz Arc 2000. 70% tras jest położonych na wysokości ponad 2000m.n.p.m., co jest dużym plusem przy planowaniu wyjazdów na początku i na końcu sezonu. Symbolem regionu jest kolejka linowa „Vanoise Express”. Ten 200-osobowy dwupoziomowy wyciąg linowy przecina 2 km dolinę do La Plagne w ciągu zaledwie czterech minut.

Les Arcs – trasy narciarskie i snowboardowe

Gdy w sąsiedztwie ma się tak renomowane stoki, jak te w Val d’Isere, trzeba wyróżniać się na prawdę wysokim standardem. Tak właśnie jest z resortem Les Arcs i całą domeną narciarską Paradiski. W całej domenie znajduje się, bagatela, 425km tras, co daje jej miejsce wśród takich światowych, pierwszoligowowców, jak Trzy Doliny, Espace Killy, czy Portes du Soleil.

Jeśli chodzi o miłośników jazdy na jednej desce, Les Arcs stał się rajem dla snowboardzistów już w 1982 roku, kiedy to francuski instruktor, Régis Rolland rozpropagował ten sport we Francji, kręcąc tutaj serię kultowych filmów Apocalypse Snow. Miejsce oferuje dostęp do wielu lokali i sklepów usytuowanych na parterach kompleksów wypoczynkowych. Dostępne na miejscu aktywności poza stokiem, to:  saneczkarstwo w Rodéo Park, loty na paralotni, jazda skuterami śnieżnymi, wędrówki na rakietach śnieżnych, bicie rekordów prędkości, telemark, wyprawy na rowerach górskich i koncerty lokalnych kapel.

Les Arcs 2000: Numery w nazwach wsi odnoszą się tylko luźno do ich wysokości. Nazwa „Arc 2000” była wymyślana w latach sześćdziesiątych, aby „wywołać przyszłość”. Tak naprawdę położona jest ona na wysokości ponad 2100 m.n.p.m. Arc 2000 jest to ostatni oddany do użytku i zarazem najwyżej położony pion w obszarze Les Arcs. Leżący u podnóża szczytu Aiguille Rouge (3227 m n.p.m. ) Arc 2000 jest miejscem, które idealnie nadaje się na pobyt dla zaawansowanych riderów. W ośrodku, spośród wszystkich stacji narciarskich, które wchodzą w skład Les Arcs, znajdziemy wiele czerwonych (m.in. Reches, Grand Renard) i czarnych tras zjazdowych. Jedną z najważniejszych tras, na jakie tu trafimy, jest czarna Auiquille Rouge – Villaroger, która uznawana jest za jedną z najszybszych tras w Europie. Liczy sobie 7 kilometrów i rozpościera się na różnicy poziomów wynoszącej 2076 metrów. Dla riderów kochających jazdę w późnych godzinach wieczornych kurort przygotował oświetloną trasą zjazdową Lac dec Combes.

Les Arcs 1950 jest najmłodszą wioską w Les Arcs. Została ona ukończona w 2008 roku. Skonstruowana została na wzór klasycznej górskiej wioski i jest na tyle zintegrowana, żeby wszystkie potrzebne do udanego pobytu w Alpach lokale znajdowały się w pobliżu apartamentów. W samej wiosce znajduje się mnóstwo pubów, barów, restauracji i winiarni, lecz uwagę zwraca fakt, iż nie ma tam żadnego miejsca, w którym można pobawić się do późnych godzin nocnych, więc wioska ta jest idealna na pobyt w bardziej rodzinnej atmosferze. Wioska znajduje się blisko Les Arcs 2000 i jest połączona trasami. Dzięki temu, że wioska ta (wraz z Les Arcs 2000) znajduje się na tak wysokim pułapie, odwiedzający ją riderzy mogą być pewni, że zawsze zastaną tam śnieg. Na urok tej miejscowości składa się również fakt, iż leży ona w pobliżu 60-metrowego wodospadu oraz punktów widokowych na szczyt Mont Blanc. Kolejnym uroczym wyróżnikiem jest obecność restauracji i hotelu, który pozwala odwiedzić, a nawet zamieszkać w prawdziwym igloo.

Les Arcs 1800 zostało otworzone w 1974 roku i jest największą wioską z tych wchodzących w skład Les Arcs. Składa się ona z czterech połączonych ze sobą części: Charvet, Charmettoger, Chantel oraz Villards. To w tej części kurortu odbywa się najwięcej imprez, a dzięki klubom, pubom i dyskotekom na jakie można tu natrafić miejscowość ta zasłynęła, jako lokalne „centrum nocy”. Najsłynniejszą trasą zjazdową w okolicy jest „La Cachette”, na której zawodowi narciarze walczyli o tytuł mistrza świata w slalomie. Po zamknięciu stoków do Waszej dyspozycji są tam: tor saneczkowy, lodowisko, tenis, squash, kręgle i centrum SPA. Ciekawym miejscem do odwiedzenia, dla tych z Was, którzy są fanami kraftowego piwa jest bar Chez Boubou, gdzie można odnaleźć wiele różnych, ciekawych, gatunków piwa z różnych krajów. Za to w Le JO’s zawsze możemy liczyć na zabawę do godzin rannych, przy muzyce na żywo.

Les Arc 1600 został otworzony w 1968 roku i powstał, jako pierwszy. Trasy zjazdowe przygotowano bowiem w taki sposób, by można było dotrzeć nimi pod same drzwi obiektów noclegowych. To właśnie konstruktory tej wioski byli pionierami podejścia integracyjnego, czyli tego, aby budować apartamenty w bezpośredniej bliskości stoku. Jedną z większych atrakcji stacji jest, licząca sobie 580 metrów długości, trasa „Piste de Combettes”, na której można jeździć na nartach nawet po zmierzchu. Najtrudniejszą trasą zjazdową, z jaką przyjdzie nam się tutaj spotkać, niewątpliwie jest „Ie Rovelles”, której długość wynosi 1 800 metrów, zaś różnica wysokości wynosi na niej 550 metrów.

Długość tras narciarskich: 200 km
– trasy łatwe 95 km
– trasy średnie 62 km
– trasy trudne 43 km
Długość tras biegowych: 15 km

 

Ilość wyciągów: 77
– krzesła 62
– gondole 15
– orczyki 93
– wagon 1

Lotniska w pobliżu Les Arcs:
– Turyn 79km
– Genewa: 116km
– Grenoble: 120km
– Lyon: 134km

Zalety ośrodka:
✔ słynne tereny freeride
✔ niesamowita infrastruktura
✔ zróżnicowane stoki
✔ słynne trasy zawodnicze

Sprawdź aktualne warunki śniegowe na kamerze live: Les ArcsLes Arcs Ski Map Mapka Wyjazdy Narty Snowboard

 

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów )
Loading...