Alpe d’Huez - narty i snowboard w Alpach we Francji

Alpe d'Huez2

Alpe d’Huez to jeden z największych ośrodków narciarskich w Alpach Północnych, cieszący się ogromną popularnością. Ośrodek położony jest na wysokości 1869 m.n.p.m. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz położeniu stoków (od południowej strony) jest tutaj nawet 300 słonecznych dni w roku. To sprawia, że całodniowe szusowanie na stoku jest przyjemniejsze i trwa dłużej. Najwyższy szczyt ośrodka to Pic Blanc mierzący 3300 m.n.p.m. Ośrodek Alpe d’Huez został wybudowany w 1936 roku i jest jednym z najstarszych w całej Francji. Jego infrastruktura jest jednak non-stop rozbudowywana i modernizowana.

Sama miejscowość Huez położona jest na wysokości 1450 m i jak każda górska wioska charakteryzuje się labiryntem wąskich uliczek i uroczym klimatem. Klimat ten znakomicie podkreślony jest przez historyczny, romański kościół Św. Anny. Dojazd z miejscowości do stacji Alpe d’Huez zajmuje jedynie 5 min dzięki wagonikowi Télévillage.

Tereny narciarskie i snowboardowe w Alpe d’Huez

Tereny narciarskie obejmują obszar 10 000 ha i łączną długość tras – 249 km. Różnica poziomów wynosi tu 2230 m. Trasa Sarennes jest najdłuższą czarną trasą  w Europie i rozpoczyna się na szczycie Pic Planc ( 3330 m) a kończy 2200 m niżej w Enversin d’Oz. Jej długość to 16 km. Ze szczytu Pic Blanc możemy podziwiać majestatyczny krajobraz Alp, do którego zaliczają  się szczyty Mont Blanc, Mont Cervin oraz Meije. Kiedy niebo jest całkowicie bezchmurne ze szczytu możemy zobaczyć 20% powierzchni Francji.

Duża różnorodność tras umożliwia swobodne poruszanie się osób o różnym poziomie zaawansowania jazdy na nartach i snowboardzie.

Długość tras narciarskich: 250 km
– trasy łatwe 107 km
– trasy średnie 77 km
– trasy trudne 66 km
Długość tras biegowych: 54 km
Ilość wyciągów: 81
– krzesła 23
– gondole 9
– orczyki 40
– kabiny 6
– dywany 2
– lina 1
– inne wyciągi 3

O tym, że trasy są świetnie przygotowane świadczy liczba 923. nasnieżarek, które znajdują się na 50. trasach i dbają o to, by pod żadnym pozorem nie zabrakło pokrywy śnieżnej. Przepustowość stacji pozwala na obsłużenie w ciągu godziny aż 102 600 narciarzy i snowboardzistów. W ośrodku znajdują się dwa snowparki o różnym poziomie zaawansowania. Dodatkowo dostępny jest boarder-cross, nocna trasa otwierana 2 razy w tygodniu i specjalnie wydzielone miejsca dla początkujących narciarzy i snowboardzistów.

Dla fanów freeride’u także dobra wiadomość! W ośrodku dostępnych jest ponad 20 dzikich zjazdów z dużą warstwą świeżego puchu. Dodatkowo 50 km tras biegowych oraz 30 km tras do pieszych wycieczek. Dla fanów ślizgawek – dwa tory saneczkowe: jeden stały i jeden przystosowany do nocnych zjazdów. Na stoku znajdują się także dwie trasy mianowane przez Międzynarodową Federację Narciarską na trasy nadające się do organizacji międzynarodowych konkursów narciarskich.

Miasteczko Alpe d’Huez

Miasteczko Alpe D’Huez tętni życiem od samego rana aż do późnych godzin nocnych. Nie sposób się tu nudzić. Dla osób spragnionych aktywności fizycznej czekają psie zaprzęgi, ski-joering, rakiety snieżne oraz centrum sportowe z dostępną siłownią, zajęciami aerobiku, stepami, treningami cardio i rowerkami. Ponadto basen, badminton, koszykówka, hokej, ścianka do wspinaczki, lodowisko, dwa kina, squash i wiele innych. Dla osób pragnących podziwiać wspaniałe alpejskie krajobrazy organizowane są wycieczki na szczyty górskie.  Na fanów wysokiego poziomu adrenaliny we krwi czekają loty helikopterem, paragliding, szybka jazda samochodem po lodzie, skutery śnieżne i tory gokartowe na lodowisku.

W miasteczku znajduje się mnóstwo restauracji, snack barów i klubów. Każdy znajdzie tutaj miejsce odpowiadające swoim upodobaniom. Na terenie całego Alpe D’Huez znajdziemy zarówno głośne i zatłoczone miejsca, jak i spokojne i ukryte zakątki. W wielu miejscach możemy posłuchać muzyki na żywo. Liczne bary i dyskoteki nie pozwolą nudzić się ani przez chwilę i zagospodarują czas do białego rana.

Lotniska w pobliżu Alpe D’Huez:
– Grenoble: 107 km
– Lyon: 153 km
– Turyn: 199 km
– Genewa: 214 km

Zalety ośrodka:
✔ bardzo duża liczba dni słonecznych w ciągu roku
✔ nasłonecznione stoki
✔ duże zróżnicowanie tras
✔ dobre warunki dla początkujących
✔ dwa snowparki

Sprawdź aktualne warunki śniegowe na kamerze live: Alpe d’Huez
Alpe d Huez Ski Map Mapka Wyjazdy Narty Snowboard

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 głosów )
Loading...